Роман “Паратіхіон” відкриває завісу таємниці життя одного з найдивовижніших авторів середньовічної Русі – Нестора-Іскандера, який залишив нам чудовий літературно-історичний твір “Повість про взяття Цариграду турками”.
Вмілий письменницький стиль, глибокі висновки, знання теологічних проблем і військової справи, звичаїв і мов різних народів свідчать, що це була видатна особистість, людина, яка знала про ключові події Європи середини XV століття. Тому, цілком виправданою є цікавість подивитися на події епохи Відродження крізь призму поглядів нашого співвітчизника.
“Тіхіон” в перекладі з давньогрецької – ділянка, присвячена т.зв. генію міста, в античні часи і у візантійському середньовіччі – історичний центр, оточений головною оборонною стіною. Те, що знаходиться за цією стіною, має приставку “пара” (по-грецьки – “поза”). У фільмі, хоча ключовим моментом є падіння Константинополя, також основними є і події, що відбуваються поза стінами сітарої і готової вже згинути у небуття давньої столиці ромеїв.
На арену світової історії виходять нові молоді народи і цікаво спостерігати, як в уже юні роки цих націй проявляються всі ті особливості і протиріччя, які визначать обличчя майбутнього світу.
Ми бачимо як при зовнішній, декларованій єдності, країни Європи виявляються мало здатними протистояти мусульманському натиску; як жадібні до розкоші і влади церковники не можуть знайти спільну мову і перетворюють вже цілком християнський континент на арену нових міжконфесійних чвар. Ми бачимо і жорстокість азіатів, які ховають свої загарбницькі прагнення за словами про миролюбність ісламу; імперські амбіції правителів Москви, які хочуть зростити державну і церковну владу; бачимо і геополітичну слабкість Києва – все це проходить широкою панорамою на сторінках “Паратіхіона”.
Бачити пристрасті цієї боротьби, бути поруч з величезною владою, грошима, брехнею і ненавистю, але не забруднитися, не озлобитися, не розбеститися, залишитися людиною – вкрай непросто. Нестору-Іскандеру це вдається. Доля зберігає його від шабель башибузуків і величезних кам'яних ядер турецьких гармат, від епідемій чуми і тортур графа Дракули, від отрути візантійських владик і роз’їдаючих душу флорентійських інтриг. Він повернеться до Києва, щоб передати мудрість і віру у високе призначення людини своїм дітям. Нестор-Іскандер гідний того, щоби рідна земля згадала про нього.
Доктор філософії, письменник Олег Ольховиков.
"Паратіхіон" - історичний роман О.О.Базилевича:
https://libera.store/uk/author/book/74
Написал admin ronin
00:47 18.12.2018
Рейтинг
4
+1
Рецензія на історичний роман О.О.Базилевича “Паратіхіон”
Нестор-Іскандер гідний того, щоби рідна земля згадала про нього
Комментарии
Комментариев пока нет
Только зарегистрированные пользователи могут отправлять комментарии
наши постоянные авторы
самые активные дискуссии
Тема: Олег Базилевич: Обыкновенный фашизм
Всего реплик: 70
Всего участников: 13
Олег Базилевич, Тамара Ярошовец, Константин Дмитриев
Тема: Константин Дмитриев: BITCOIN. ПРОГНОЗ МИЛЛИАРДЕРА МАРКА ГИНЗБУРГА
Всего реплик: 63
Всего участников: 9
Олег Базилевич, Константин Дмитриев, admin ronin
Тема: Олег Базилевич: Как нам обустроить Россию?
Всего реплик: 58
Всего участников: 13
Олег Базилевич, Максим Пестун, Константин Дмитриев